Wiadomości
dziedzictwo.org.pl
5 października w Katolickim Liceum im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie gościł dziennikarz, prezenter telewizyjnych programów informacyjnych i publicysta - Marek Czyż.
Osoba silnie związana ze Śląskiem Cieszyńskim, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracę dziennikarza rozpoczął w Radiu Top, w pierwszej prywatnej rozgłośni w Katowicach. Wcześniej przez kilka lat współtworzył program Studenckiego Radia EGIDA. W latach 1996 - 2008 pracował w TVP, prowadząc między innymi: Monitor Wiadomości i Gość Jedynki w TVP1.
W TVP pracował także w zagranicznej redakcji TAI, oraz jako śląski reporter TVP. W latach 2009–2011 w stacji telewizyjnej TVS prowadził Silesia Informacje, a także programy Kiosk i Gość TVS. Od 30 września 2009 do 2011 był jednocześnie dyrektorem programowym stacji. Od 2011 pracował w TVP Info, gdzie współprowadził Poranek Info oraz program Bez retuszu. W 2016r. wrócił do TVP3 Katowice. Z TVP odszedł w sierpniu 2016. Od jesieni 2016 współprowadzi serwis informacyjny Nowa TV - 24 godziny, a także programy publicystyczne: Tu i teraz oraz Proste pytanie.
Marek Czyż urodził się w Cieszynie, stąd nieustannie podkreśla „jestem stela” i obiecuje sobie, że jeszcze kiedyś powróci w swoje rodzinne strony. – Moje związki z tym miejscem są tak głębokie, jak tylko to możliwe. Żałuję, że gdzieś po drodze „wyparowała” ze mną gwarowość tego miejsca. Miejsca, w którym mówi się polszczyzną rejowską – przyznaje.
Spotkanie, które odbyło się w auli katolickiego liceum było okazją do opowiedzenia młodym słuchaczom o pracy dziennikarza. Nie zabrakło również wspomnień, pytań dotyczących pierwszych kroków stawianych w pracy przed kamerą i dzielenia się życiowym doświadczeniem. Na zakończenie spotkania nie mogło zabraknąć również wspólnego zdjęcia.